چرا کانادا:

 با مقایسه ای مختصر میان شرایط زندگی در قاره ی اروپا و کانادا به راحتی می توان به این امر پی برد که با توجه به وضعیت کنونی، زندگی در کانادا دارای مزایایی است که به راحتی در اروپا نمیتوان یافت.

با توجه به میزان ناخالصی کانادا در مقایسه با کل قاره ی اروپا می توان به سادگی نتیجه گرفت که برتری در این زمینه با کاناداست. پایین بودن میزان جرم و جنایت در کانادا نیز مزید بر علت خواهد بود که متقاضیان مهاجرت،این کشور را به عنوان مقصد مهاجرتی خود برگزینند.دموکراسی، آزادی مطبوعات، آزادی بیان، شاخص امید به زندگی و امنیت سیاسی اجتماعی کانادا را تبدیل به یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی علی الخصوص برای ایرانیان کرده است. پایین بودن نرخ بیکاری و مالیات و همچنین بالا بودن متوسط نرخ درآمد از دیگر مزایای این کشور است.

هم اکنون با این مقدمه و اشراف به بخشی از مزایای مهاجرت به این مقصد، به برنامه های مختلف  برای مهاجرت به کانادا میپردازیم.

برای ورود به کانادا از چه طریقی می توان اقدام کرد:

همانطور که میدانید با توجه به شرایط سنی بومیان کانادا که اغلب رو به میانسالی رفته و همچنین جمعیت رو به کاهش آن، امروزه دولت کانادا سیاست هایی در جهت افزایش جمعیت طرح ریزی کرده که  با دادن امتیازهایی به مهاجرین واجد الشرایط ، این معضل را به نوعی پشت سر بگذارد.

از میان طرق مهاجرتی که اغلب در میان تمام کشور ها مشترک است میتوان به تحصیل، سرمایه گذاری کارآفرینی و اشتغال در کانادا اشاره کرد.

مطمن ترین و سریع ترین راه ورود به کانادا، برنامه ی امتیازبندی اکسپرس اینتری یا همان  ورود سریع به کاناداست که توسط دولت فدرال به صورت یکپارچه معرفی شده و علاوه بر آن  هر استان نیز سیستم امتیاز بندی متمایز خود را نیز دارا هست که در این مقاله سعی بر این است که  برنامه ی نیروی کار ماهر دولت فدرال را مورد بررسی قرار دهیم.

اکسپرس اینتری چیست:

انواع اکسپرس اینتری:

 • نیروی کار متخصص فدرال (Federal Skilled Worker Class)
 •   نیروی متخصص فنی فدرال (Federal Skilled Trades Program)
 • مهاجرت استانی کانادا( (Provincial Nomination Programs (PNP

از طریق این سیستم نیرو های کار متخصص و ماهر میتوانند با کسب حداقل امتیازهای مورد نیازدر جدول امتیاز بندی (CRS) و دارا بودن فاکتور های مورد تایید دولت فدرال وارد خاک کانادا شده       و با توجه به میزان توامندی و علاقه به اشتغال بپردازند.

افراد واجد الشرایط می توانند پس از محاسبه ی امتیاز و اطمینان حاصل کردن از دارا بودنحداقل های- آن در سیستم اکسپرس اینتری ثبت نام کرده ، مدارک مورد نیاز را ترجمه و تحویل دهند و پس از کسب دعوتنامه به این کشور مهاجرت کنند.                       

از جمله مواردی که در سیستم امتیاز بندی مورد بررسی قرار میگیرد می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • سن متقاضی
 • تجرد و تاهل
 • میزان تحصیلات
 • سوابق شغلی
 • میزان تسلط به یکی از زبان های انگلیسی یا فرانسوی
 • میزان انطباق پذیری محیطی متقاضی ( دارا بودن بستگان در کانادا، سابقه ی کار یا تحصیل در این کشور)
 • پیشنهاد شغلی معتبر

مزایای اکسپرس اینتری چیست؟

-از سال 2015 این سیستم بیشترین تعداد جذب مهاجر را نسبت به سایر روش ها دارا بوده .

–   روند سریع پروسه ی مهاجرت: چرا که متقاصی به محض ورود به کانادا دارای اقامت دایم بوده و از تمام مزایایی که یک شهروند کانادایی از آن برخوردار است، بهره مند خواهد بود. با داشتن اقامت دایم از بدو ورود افراد میتوانند آزادانه به کار یا تحصیل بپردازند.

– رایگان شدن هزینه ی مدارس فرزندان

– بهره مندی از امکانات بهداشتی درمانی رایگان

–  گرفتن پاسپورت کانادایی و رسیدن به شهروندی پس از یک دوره ی تقریبا سه ساله

هزینه های اکسپرس اینتری:

هزینه ی اپلیکیشن فی (هزینه ای که برای اپلای پرداخت میکنید) :

فرد متقاضی به تنهایی: 850 دلار کانادا

فرد متقاضی و همسر: به ازای هر نفر 850 دلار کانادا

فرد متقاضی همسر و فرزندان: به ازای پدر و مادر هر کدام 850 دلار کانادا  و برای هر فرزند 230 دلار کانادا باید پرداخت شود.

جدا از هزینه ی های مدارک زبان ،ارزیابی مدارک تحصیلی و ترجمه ی مدارک فرد باید تمکن مالی خود را نیز اثبات کند:

برای متقاضی به تنهایی : 13.310 دلار کانادا

برای متقاضی و همسر: 16.570 دلار

متقاضی همسر و یک فرزند:20.371 دلار

متقاضی همسر و دو فرزند: 24.773 دلار

مدارک مورد نیاز برای اکسپرس اینتری:

 • پاسپورت
 • نتایج آزمون های زبان
 • مدارک تحصیلی
 • سوابق کاری
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • گواهی تمکن مالی
 • آزمایشات پزشکی.

نحوه ی محاسبه ی امتیاز در سیستم CRS

در این سیستم شما نیازمند حداکثر 1200 هستید که 500 امتیاز آن متعلق به فرد متقاضی در صورت مجرد بودن است. و در صورت تاهل 460 امتیاز متعلق به متقاضی و 40 امتیاز متعلق به همسر فرد می باشد.

برای محاسبه ی امتیاز وار سیستم امتیاز بندی زیر شده:

مراحل اکسپرس اینتری:

 1. سیستم سی ار اس:

در وهله ی اول پس از پاسخ گویی صادقانه و بر اساس واقعیات در سیستم سی ار اس امتیازات شما محاسبه میشود. سوالات متشکل از اطلاعاتی  مبنی بر سوابق کاری و تحصیلی شماست که در بالا نام برده ایم. پس از اطمینان حاصل کردن از دارا بودن حداقل امتیاز مورد نیاز وارد مرحله ی بعد میشویم.

 • آماده کردن مدارک مورد نیاز:  لیست مدارک در بالا قید شده است. 
 • ارسال مشخصات برای بررسی در اکسپرس اینتری:  در این مرحله شما پروفایل میسازید و اطلاعات خود را وارد سیستم مربوطه کرده و در صورت واجد الشرایط بودن سیستم نام شما را در EXPRES ENTRY POOL  وارد کرده که نام تمام متقاضیان و امتیازات آن ها در pool ثبت شده است. و بر اساس امتیاز رتبه بندی میشوند.
 • دعوتنامه: مرحله آخر پس از دریافت امتیاز قبولی بررسی پرونده شما و ارسال دعوتنامه است. پس از دعوت 60 روز فرصت دارید تا درخواست اقامت دایم کنید. پس از بررسی مجدد اطلاعات دولت کانادا در مدتی نزدیک به 6 ماه ویزای کانادا را برای شما صادر خواهد کرد.
درباره لایف تور